X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

نشان ایران

بخش میانی

محتوی نوشتاری

تاریخچه چن تای چی

 ووشو چینی یا هنرهای رزمی دارای تاریخچه طولانی و مدارس و سبک های مختلفی است. تای چی چوان یکی از عالی ترین دستاوردهای ووشو چینی است و به خاطر کارایی مؤثر آن در مورد حفظ سلامتی و دفاع شخصی مورد علاقه افراد زیادی است و هر روز به دوستداران آن افزوده می شود.

تای چی چوان بر اساس بوکس چینی می باشد که نسل به نسل در خاندان چن منتقل شده است. حرکت های تای چی چوان بر اساس نظریه کتاب تغییرات (ئی جینگ یا ئی چینگ)، نظریه های طب سنتی چین، تمرین های جینگ لو (مسیرهای اصلی و پهلو به پهلو که انرژی درونی بدن انسان از آنها عبور می کند)، دائوئین (تمرین های بدنی برای هدایت و هماهنگی انرژی درونی انسان)، تونا (تنفس های دم از بینی و بازدم از دهان یا چی کونگ) و همچنین اصول علم دینامیک است. نوآوران تای چی چوان در به وجود آوردن حرکات بوکس، تمامی موارد بالا را رعایت کردند و مجموعه حرکاتی را ابداع کردند که دارای ویژگی های زیر است: تبادل یین و یانگ، نیروی سخت با نیروی نرم، حرکات تند با حرکات آهسته، حرکات پرشی، حرکات آزاد کردن سریع انرژی، داشتن انرژیی آرام و در عین حال انعطاف پذیر، موج گونه و لرزشی. این موارد همگی در هماهنگی با فیزیولوژی و اصول طبیعی بدن انسان است و به همین خاطر است که آن را تای چی چوان (هنر بوکس بر اساس اصول کیهان شناسی چینی از حالت نخستین ماده که دارای دو انرژی ذاتی نهفته به نام های یین و یانگ است) می نامند.

سبک چن سر منشا دیگر سبک های اصلی تای چی چوان است و در بازه زمانی یکصد سال گذشته به صورت نسل به نسل و با هدفی یکسان منتقل شده است. سبک هایی که از چن گرفته شده اند شامل: سبک یانگ، سبک وو (جیان چوان)، سبک وو (یوشیانگ) و سبک سان می باشند. تای چی چوان به خاطر سهمی که هریک از این سبک ها در گسترش این هنر داشته اند، در دنیا محبوب شده است.

در حال حاضر حرکاتی که هنوز در روستای چن جیاگو (روستای خاندان چن) اجرا می گردند شامل مجموعه حرکات لائوجیا ئی لو (فرم یک مکتب قدیم)، مجموعه حرکات لائوجیا آر لو یا پائوچویی (فرم دو مکتب قدیم)، مجموعه حرکات شین جیا ئی لو (فرم یک مکتب جدید)، مجموعه حرکات شین جیا آر لو یا پائوچویی (فرم دو مکتب جدید)، مجموعه حرکات شیائو جیا ئی لو (فرم یک کالبد کوچک)، مجموعه حرکات شیائو جیا آر لو (فرم دو کالبد کوچک) و پنج نوع شیوه تمرین مبارزه تای چی چوان (توئی شو یا لمس و فشار حسی دست ها) هستند.

حرکات همراه با سلاح شامل: تک شمشیر پهن تای چی، تک شمشیر باریک تای چی (لبه صاف)، شمشیر جفتی تای چی، دو گرز تای چی (میله های آهنی)، نیزه لی خوا با دیرک میمون سفید، شمشیر پهن بزرگ بهار و پاییز، دیرک سه قدمی (مجموعه دو نفره)، دیرک هشت قدمی (مجموعه دو نفری)، دیرک سیزده قدمی (تک نفره) و تمرین جفتی با دیرک بلند در مقابل خرمن کوب دسته بلند (شائو گان دوئی لیان). (دیرک، نیزه ای بلند بدون سرنیزه و نوک است). این حرکات هنوز منشا اولیه خود و همچنین جنبه های دفاع شخصی را حفظ کرده اند. من تمامی این حرکات را دسته بندی و به زبان چینی منتشر کرده ام.

من از نوجوانی سبک قدیمی را که توسط چن چانگ-شینگ (نسل چهاردهم) دسته بندی شده بود را مطالعه کردم و مجموعه حرکات فرم یک سبک قدیم (لائو جیا ئی لو)، مجموعه حرکات فرم دو سبک قدیم (لائو جیا آر لو)، شمشیر پهن، شمشیر باریک، نیزه، تیرک و دیگر اسلحه ها را و همچنین مبارزه لمس و فشار حسی دست ها (توئی شو) و مبانی نظری تای چی چوان را از برادر بزرگتر پدرم به نام چن ژائوپی آموختم. در سال 1972 و بعد از مرگ چن ژائوپی، من مجموعه حرکات فرم یک سبک جدید (شین جیا ئی لو) و مجموعه حرکات فرم دو سبک جدید (شین جیان آر لو) (که عموی بزرگ من به نام چن فاکه در اواخر عمرش ابداع کرد) را مورد مطالعه قرار دادم و همچنین تکنیک های توئی شو و چین نا (تکنیک های پیچاندن و قفل کردن دستهای حریف) را نزد پسر عموی جوانتر پدرم به نام چن ژائوکوئی (پسر سوم چن فاکه) آموختم. من خیلی خوش شانس بودم که نزد دو استاد از نسل های قبلی به مدت بیست سال آموزش تای چی چوان دیدم و در نتیجه دیدگاه خوبی در مورد مجموعه های مختلف و شیوه آموزش آنها بدست آوردم. همچنین بعدا توانستم با تمرین و تبادل آموزه ها با سایر هم رزمانم به آموخته هایم بیافزایم. و بدین ترتیب با تحقیق و تمرین مداوم توانسته ام به صورت آهسته و پیوسته درجه مهارت هایم را بالا ببرم.

از سال 1978 و هم زمان با ایجاد اصلاحات و اجرای سیاست باز در کشور ما، تبادل فرهنگی و ورزشی بسیار توسعه پیدا کرده است. به همین ترتیب تای چی چوان هم کم کم در دنیا معروف و محبوب شده است. هر روز افراد بیشتر و بیشتری برای تبادل فن و یادگیری تای چی چوان به روستای چن جیاگو می آیند.

نوشته شده توسط : استاد اعظم چن ژنگلی

ترجمه توسط :  کانون چن تای چی ایران زیر نظر نسل بیستم خاندان چن در خاورمیانه، استاد عباس حمزوی

 *استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

 

 

 

 

 

بالا