X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

نشان ایران

بخش میانی

محتوی نوشتاری

چرا تای چی چوان؟

 " تایچی چوان " چیست و چرا مفید است ؟

حرکاتی نرو آرام همراه با تنفس عمیق؛

به مثابه پرواز یک پرنده در آسمان و شنا کردن یک ماهی در آب

 

تای چی چوان / تای جی چوان (Taichi chuan / taiji quan) نوعی هنر رزمی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می شود.

این ورزش یکی از سبک های ووشو (کونگ فو چینی) می باشد و در رده ورزش های رزمی ملایم قرار دارد که باعث می شود عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف پذیر و قوی شوند. درست برعکس ورزش های رزمی سخت که با فشار و شدت تمرین، عضلات را تقویت می کنند.

تمرینات و نرمش های تایج چی چوان با حرکات کند، آرام و معمولا به صورت گروهی هنگام صبحگاه و شامگاه انجام می شوند. متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای چی چوان به صورت دسته جمعی، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد. و برای کلیه گروه های سنی از خردسال تا کهنسال با هر شرایط فیزیکی و جسمی توصیه می گردد.

از فواید عمده آن می توان به تقویت عضلات بدن، انعطاف پذیری و نرم شدن ماهیچه ها و زردپی ها، تمرکز و آرامش فکری، تقویت روحی و عصبی و حتی آموزش دفاع شخصی اشاره کرد.

تحقیقات به عمل آمده نشان داده اند که تای چی چوان قادر است تا بیماریهای شدید، مزمن و حتی ژنتیکی را درمان کند. برای مثال با تمرین تای چی چوان می توان امراض قلبی را درمان و یا از بروز آنها جلوگیری کرد. همچنین این ورزش می تواند استرس – که عامل بسیاری از بیماری ها از جمله "ام اس" است- را از بین ببرد.

تمرینات تنفسی این ورزش همچنین می تواند به سالم ماندن ریه و بهبود جریان گردش خون در بدن نیز کمک کند. آهستگی و نرمی در تمرینات تایجی چوان باعث می شود تا تمرکز فکری بالا رود که این مساله خود به کنترل دستگاه عصبی فرد در شرایط بحرانی و فشارهای عصبی بسیار کمک می کند.

آمار نشان می دهد افرادی که مبادرت به تمرین تای چی می نمایند، کمتر عصبی شده و حتی از دروغ گفتن نیز پرهیز می کنند.

بسیاری از متخصصان بر این عقیده هستند که اجرای تمرینات تای چی چوان در به حرکت درآوردن و چرخش انرژی بدن تاثیرگذار و موجب کمک به سلامت و نشاط ارگانهای اصلی بدن مثل: قلب، کلیه ها، کبد، طحال و ریه می گردد. همچنین موجب پرورش و تقویت عضلات، رباطها، تاندونها و استخوان های بدن می شود.

به دلیل وجود نرمی و تعادل در بطن حرکات تای چی چوان، مقاومت افراد در برابر استرس های روزمره زندگی تقویت شده، موجب توازن جسمانی و تعادل روانی می گردد. بنابراین تمرکز و قدرت اراده را نیز افزایش می دهد.

پرداختن به این هنر رزمی و کسب مهارت در آن تاثیرات سودمندی را به ارمغان می آورد و در پیشگیری و درمان بیماری ها، تقویت جسم، روح و جان آدمی موثر است.

این هنر در عین زیبایی و ظرافت خاص خود، با سایر رشته های علمی مثل: طب سوزنی، ماساژ تراپی، تئاتر درمانی، موسیقی درمانی و پرورش نیروهای درونی در ارتباط است.

حالت آرامش بخش در انجام حرکات موزون تای چی چوان به قدری زیبا است که آن را گوهر هنرهای رزمی مشرق زمین به حساب آورده اند.

چینی ها معتقدند: با پرداختن به هنر تای چی چوان، می توان نرمی و انعطاف پذیری یک کودک، طراوت و شادابی یک گلخانه، قدرت یک مرد هیزم شکن و فرزانگی یک حکیم را در خویش پدیدار ساخت.

تای چی چوان / تای جی چوان (Taichi chuan / taiji quan) که گوهر هنرهای رزمی مشرق زمین به حساب.می آید، دارای فواید درمانی بسیار سودمندی می باشد. این ورزش که بر مبنای حرکات کند و آرام و تنفس عمیق بدعت گذاشته شده است؛ بیش از یک تمرین جسمی ساده بوده و به تعادل وضعیت روحی انسان که بر تمام اعمال او مقدم است می پردازد. روح متعادل و متعالی در جسم سالم به آرامش روان منتج می گردد.

در این ورزش نیروبخش سنتی، از میان حرکات متنوع تمرینی، به ما اجازه پیشرفت و تحول در جنبه های مختلفی داده می شود:

-         از نظر جسمی؛ به مدد تمرینات متعدد ایستا و پویا

-         از نظر روانی؛ با تمرین و کنترل تنفس و تمرکز

-         در سطح ذهنی؛ با کنترل فکر و پرورش روح

و این یعنی خواص مؤثر یک ورزش مفید.

در ورزش تای چی چوان انجام حرکات بدنی به همراه کنترل تنفس با تمرکز وافری صورت می پذیرد. انجام تنفس صحیح و عمیق ارزشی معادل خاصیت مواد غذایی سودمند و مورد نیاز بدن و تمرینهای فیزیکی دارد. لازمه این کار اقدام به انجام تغییرات عمده در برخی عادات کوچک زندگی است. هر کسی با صرف 15 دقیقه از وقت روزانه خود، می تواند به تمرینات تنفسی بپردازد، که گاهی یک تمرین ساده تنفسی ارزشی برابر فایده چندین ساعت خواب آرام و مفید را داراست.

در طب سنتی چینی، تمرینات تنفسی از این دست حائز اهمیت بسیار است. تمریناتی همطراز با به دست آوردن نیروی حیاتی و نشاط جوانی. این نیرو و انرژی می تواند ارگانهای داخلی و سیستم اعصاب را تحت تأثیر قرار دهد و در بهبود عملکرد آنها مؤثر واقع گردد.

اعمال تنفس با سیستم "بیوالکترومغناطیس" بدن در ارتباطی تنگاتنگ قرار دارد. به این ترتیب است که در صورت انجام تنفس کامل و صحیح، نیروی حیاتی بدن تقویت شده و در نتیجه خون نیز قوی، سالم و تقویت می گردد. بنابراین حاصل چیزی نخواهد بود جز نشاط و سلامت کامل تن و در پی آن جان و روان انسان.

بر اساس سنت مزبور، تمرینات تنفسی صحیح با تمرینات تای چی چوان مزایا و فوائدی بسیار در بر دارند:

1.     حالت خوش و احساس سلامتی جسمی

2.     قوه ذهنی و فکری کاملا روشن و باز

3.     تقویت خون و انرژی بدن انسان

4.     شفافیت صدای انسان (انعکاس درون)

5.     رفع خستگی

6.     استراحت و آرامش

7.     هماهنگی درون

8.     بهبود عملکرد سیستم گوارشی

9.     تحت تأثیر قرار دادن پرده دیافراگم

10.  تحریک کبد، کلیه، طحال، معده، روده ها، مثانه

11.  تحریک غدد درون ریز داخلی

12.  رفع بیماری های گوارشی بر اثر جریان خون در بطن و شکم

13.  تمیز کردن و شستشوی چربی ها و رسوبات موجب چاقی

14.  دفع رسوبات چربی خون (کلسترول)

15.  آرامش سیستم اعصاب مرکزی

16.  تقویت تمرکز نیروی دماغی و ذهنی

17.  وقوف بر کنترل جسم و کالبد

18.  تمرینات تنفسی عمیق، ناخودآگاه با مدیتیشن همراه می شود

19.  مدیتیشن موجب سلامت روح و روان و فکر و ذهن می گردد

20.  بیماریهای عصبی یا داءالاعصاب را برطرف می کند

21.  غصه، از هر نوع حتی دلواپسی و دلتنگی را برطرف می کند

22.  کمبود اشتها را از بین می برد

23.  سردردهای مزمن را بهبود می بخشد

24.  چالاکی را افزایش می دهد

25.  قدرت تحمل و بردباری می آفریند

26.  تلاش و کوشش را تسهیل می بخشد

27.  خواب را بهبود می بخشد (خواب ترمیم کننده بسیاری از ناراحتی هاست)

28.  بدن انسان برای نبرد با بیماری های داخلی تربیت می شود

29.  طبیعت انسان متحول می گردد

30.  موجب طول عمر می گردد

31.  تپش و ضربان قلب را تعدیل می کند

32.  فشار خون را منظم و متعادل می کند

33.  تغییر ساختاری در ترکیب خون بوجود می آورد

34.  امواج مغزی (E.E.G) را تحت تأثیر قرار می دهد

35.  زخم معده را شفا می بخشد

36.  ضعف اعصاب را از بین می برد

37.  اختلالات و بیماریهای قلبی و عروق کرونر را بهبود می بخشد

38.  تحلیل زودرس قوا را به تأخیر می اندازد

39.  برونشیت مزمن را برطرف می کند

40.  اتساع ریه ها را از بین می برد

41.  آسم را بهبود می بخشد

42.  گاستریت مزمن را برطرف می کند

43.  ورم مزمن کلیه ها را شفا می بخشد

44.  ورم مزمن امعاء را سلامت می بخشد

45.  اختلالات عصبی و روانی را تعدیل می کند

46.  برای رفع هپاتیت مزمن توصیه شده است

47.  ووو...

 

 

چگونه تایچی را به درستی انجام دهیم ؟

نویسنده: استاد اعظم چن ژنگلی

b.200.150.16777215.0.stories.iranchentaiji075

برگردان از چینی به انگلیسی :

پروفسور جک یان – رئیس افتخاری ایران چن تایجی سنتر-

iranchentaiji074

ترجمه از انگلیسی به فارسی :

ایران چن تای جی سنتر – حق کپی و تکثیر محفوظ ، با ذکر منبع آزاد-

 

b.200.150.16777215.0.stories.iranchentaiji076

 

در سال های اخیر و طی سفرهایی که در چین و خارج داشته ام، سوالی که بسیاری از افراد (چه چینی و چه غیر چینی) از من می پرسیده اند این بوده: چگونه تایچی را به درستی انجام دهیم؟ من درکم را از این موضوع طی چند نکته بیان می کنم. صادقانه از اساتید دیگر تایچی می خواهم که نظرشان را در مورد این صحبت های من بیان کنند یا آن را اصلاح نمایند.

همانند چیزهای دیگر، به منظور درک کردن نحوه صحیح انجام تایچی، باید بدانیم که تایچی چیست. خیلی مهم است که تایچی را از همه جنبه ها درک کنیم. بدون داشتن درک صحیح، مشکل است تصورکنیم که کسی بتواند بهبود زیادی از انجام تایچی حاصل کند.

تایچی توسط چن وانگ تینگ که نسل نهم خاندان چن بود در استان ون و ایالات هنان ابداع شد. وی سیستمی از بوکس را ابداع کرد که تمرین های درونی و بیرونی را با هم ترکیب می کرد و حرکت های آن بر اساس اصول زیر بود:

1-     سیستم های بوکس خاندان چن

2-     عصاره سیستم های بوکس دیگر

3-     شیوه های انرژیایی باستانی مانند "دائوئین" (دستکاری انرژی درونی) و "توئی نا" (تمرین های تنفسی)

4-     نظریه های "ئی جینگ" (کتاب تغییرات)

5-     نظریه مریدین (کانال های انرژی) در طب چینی

وضعیت ها و حرکات طراحی شده بر اساس اصول بیولوژیکی و همچنین قوانین طبیعت است. خصوصیات اصلی آن شامل:

1-     حرکات پیوسته بدون ایجاد قفل در بدن

2-     ترکیب حرکات کند و تند

3-     ترکیب سختی و نرمی

4-     حرکات آرام، انعطاف پذیر و گاهی انفجاری

سیستم آموزش تایچی شامل مجموعه نظریه هایی کامل و اثبات شده می شود. همچنین می توان به تایچی به عنوان یک سیستم مهندسی بزرگ نگاه کرد و مسلما رسیدن به مدارج بالا در این رشته کار ساده ای نیست.

بر اساس آموزه های گذشتگان و همچنین تجربه چندین ساله من در آموزش تایچی، اصول آموزشی زیر را ارائه می دهم که شامل سه باید و سه نباید می شود:

1- برای یادگیری نظریه ها تمرین کنید نه برای به دست آوردن قدرت خام 

نظریه شامل پایه های فلسفی و اصول اساسی تایچی است. در هنگام انجام تایچی، فرایند دائو روی می دهد (فرایندی که در طی آن یانگ در اوج خود به یین تبدیل می شود و یین در اوج خود به یانگ تبدیل می شود). تایچی کار باید سختی را در بطن نرمی و نرمی را در بطن سختی به کار ببرد و در عین حال این نرمی و سختی را از درون به هم متصل کند. وی همچنین باید تعامل بین خالی بودن و پر (صلب) بودن را درک کند. خالی بودن وقتی که به اوج خود رسید، صلبیت را تولید می کند و صلبیت وقتی به اوج خود رسید، خالی بودن را تولید می کند. در هنگام تمرین باید تمرکز ذهنی داشته باشید و با استفاده از ذهن، چی را به حرکت در آورید و چی بدن را به حرکت در آورد و در عین حال ذهن، چی و بدن با هم متحد شوند. حرکت ها باید با هم یکی شوند و هم زمانی بین آنها وجود داشته باشد. درون و بیرون بدن باید با هم هماهنگ باشند. پیش نیازها را به دقت برآورده سازید و به صورت طبیعی حرکت کنید. با صبر و تامل زیاد و بدون عجله حرکت کنید. اگر برای به دست آوردن قدرت تمرین کنید، باعث می شود نیرو در قسمت های خاصی از بدن تجمع یابد. این نوع نیرو معمولا سفت و بد قلق است و نرمی و روانی و انعطاف پذیری را با خود ندارد. رهجویان حقیقی تایچی برای به دست آوردن قدرت خام تلاش نمی کنند.

2- برای به دست آوردن ریشه ها تلاش کنید نه برای اجرای نمایش بیرونی  

ریشه ها به معنای هسته اصلی (چی اولیه یا اصلی در کلیه ها) و پایه بدن است. کلیه ها منبع یین و یانگ اصلی هستند. منبع انرژی پیش از تولد ما است و ریشه انرژی پس از تولد ما می باشد. اگر کلیه ها سرشار از چی شوند، بقیه اندامها نیز شانس بهتری برای عملکرد مناسب دارند. نتیجه این می شود که کبد، قلب، طحال و ششها و کلیه ها به خوبی کار می کنند. در این صورت هنرجو روحیه بالایی دارد، نیروی فیزیکی به دست می آورد، بدنش عکس العمل مناسب از خود نشان می دهد و هماهنگی کلی بین اندام هایش به وجود می آید. میزان فراوانی انرژی درونی چی، اولین بخش ریشه ها می باشد. بخش دوم ریشه ها مربوط به استحکام وضعیت های قرارگیری فرد است. در تمرین تایچی تمامی بدن باید در آرامش باشد، چی در دان تیان جمع شود و بعد به یونگ چوان برود و بدین ترتیب قسمت بالایی بی حس شود، قسمت میانی چابک گردد و قسمت پایینی ریشه بدواند و محکم گردد. تجلی های بیرونی مربوط به تجمع قدرت و سختی در قسمت های خاصی از بدن است. تایچی یک سیستم درونی می باشد که عناصر درونی و بیرونی را در خود دارد. تمرکز اصلی باید بر روی تغذیه انرژی درونی و ریشه ها و حفظ منبع باشد. وقتی که ریشه ها تغذیه شوند، شاخه ها و برگ ها رشد می کنند و وقتی که منبع حفظ شود، رودخانه تا دوردست ها جریان می یابد.

3- برای به دست آوردن توانایی های اثبات شده تمرین کنید نه برای حقه های کاربردی 

توانایی های اثبات شده شامل تمامی هنرهای رزمی و همچنین توانایی های ذهنی و جسمی است در حالی که حقه های کاربردی تکنیک های تهاجمی و دفاعی در حرکت های فردی می باشد. اگر فقط به حقه های کاربردی تکیه کنید، هرگز تایچی اصیل را درک نخواهید کرد. تمرین تایچی در سطوح پیشرفته شامل مراحل مشخصی است: یادگیری کامل حرکت ها، اصلاح وضعیت ها و حرکت ها و نرم کردن بدن و رها کردن گرفتگی ها. در نتیجه تمامی بدن دارای هماهنگی شده، درون و بیرون با هم هماهنگ می شوند، انرژی درونی پر شده و توانایی های زیادی در بدن تظاهر پیدا می کنند. تایچی به عنوان یک هنر رزمی بر روی آموزش توانایی های فردی تمرکز دارد. تایچی مهارت هایی را به وجود می آورد که فرد به صورت ناخواسته حملات حریف را دفع می کند و حرکات او را در هر لحظه دنبال می کند و خودش را به حرکات فردی محدود نمی کند. وقتی که انرژی درونی پر شد، بدن مانند یک بالن کاملا پر می شود و به هرچیزی که با آن در تماس است عکس العمل نشان می دهد. از هرجا که در تماس باشد می تواند برای حمله استفاده کند. در نهایت بدن به صورت خودکار به حملات پاسخ می دهد و نیازی به بررسی حرکات حریف نیست چون بدن خودش به صورت طبیعی پاسخ می دهد.

ایجاد پنج باور ذهنی:

1- احترام 

اصول اخلاقی و معنویات را در سطح بالایی رعایت کنید. به اساتید خود احترام بگذارید. چن شین که از اساتید معروف تایچی است در کتاب "چن تایچی تصویری" گفته است که: تاچی را نمی توان بدون رعایت احترام یاد گرفت. بدون احترام، فرد اساتید و دوستانش و همچنین بدن خود را نادیده می گیرد. وقتی که قلب در کار نباشد، چه طور کسی می تواند چیزی را یاد بگیرد.

2- ایمان

ایمان دو جنبه دارد. اول خودباوری است. باور به اینکه شخص می تواند تایچی را انجام دهد. خودباوری منشا حرکت های فردی است. دوم اعتماد. باور به استاد و معلم تایچی به گونه ای که فرد سراپا گوش باشد. بدون اعتماد، فرد از یک سیستم به سیستم دیگر می رود و دائم مربی خود را عوض می کند و مصداق این گفته قدیمی می شود که می گوید: "شاگرد چین در صبح و شاگرد چوو در بعد از ظهر".

3- مصمم بودن

یادگیری تایچی ملزم به مصمم بودن است. همانطور که Mencius می گوید: "ذهن فرمانده انرژی درونی است". فقط در صورت مصمم بودن تحت تاثیر عوامل خارجی قرار نخواهید گرفت. فقط با مصمم بودن می توان به مقصد رسید.

4- پایداری 

یعنی تداوم داشتن در یادگیری تایچی به مدت طولانی. باید بدون تنبلی سال ها و دهه ها تمرین کرد. ایجاد وقفه در تمرین ها عادت بدی است که تداوم را بر هم می زند. استاد اعظم چن فاکه (نسل هفدهم خاندان چن) روزی 30 بار بدون وقفه و برای چندین دهه فرم هایش را اجرا می کرد. دست آوردهای او در تایچی فوق العاده بود و در زمان خود بهترین بود. این یعنی تداوم در عمل.

5- صبر 

وقتی که تمامی چهار مورد قبلی حاصل شد، برای رسیدن به مراحل بالا در تایچی نیاز به صبر دارید. از یک طرف هنرجو در انجام تایچی باید آرامش داشته باشد، بدن را رها کند و سرعت حرکت ها را کم نماید. بدون درک صحیح و نداشتن آمادگی ذهنی، آرام کردن بدن و صبور بودن در رهایی آن غیر ممکن می باشد. وقتی که فردی در انجام تایچی صبر خود را از دست می دهد، درست مانند رانندگی کردن با سرعت زیاد در خلاف جهت می باشد. از طرف دیگر انجام تایچی فرایندی طولانی مدت نیاز دارد تا ذهن و بدن را آرام سازیم و هرگز نباید عجله کرد. سعی کنید از بی صبری و سر رفتن حوصله خودداری کنید. ذهن آرامی داشته باشید. تمامی قوانین و شرایط را اجرا کنید. در فرایند انجام تمرین، چی خود را تغذیه کنید تا بتوانید حالت آرامش ذهن و بدن را به دست آورید. وقتی که آب جاری می شود، به صورت طبیعی مسیری را به وجود می آورد.

عوامل ضروری

سه عامل ضروری شامل موارد زیر می شوند: مربی لایق، استعداد ذاتی و تلاش بی وقفه.

1-     مهمترین عامل رسیدن به سطوح بالا در تایچی داشتن مربی لایق است. همانطور که پیشینیان ما گفته اند: "معلم کسی  است که مهارت ها را آموزش می دهد، اصول را انتقال می دهد و ابهامات را بر طرف می کند. چه در تحصیلات آکادمیک و چه در هنرهای رزمی و به خصوص برای آموزش تایچی، مربی خوب پیش شرط ضروری است. تاکنون هیچ فردی در تایچی نتوانسته بدون مربی خوب به سطح مناسبی برسد. اما افراد می توانند برای سرگرمی و بدون وجود مربی به انجام تایچی بپردازند. برای رسیدن به سطوح بالا باید مربی خوبی پیدا کنید که هم از لحاظ اخلاقی در سطح بالایی باشد، هم از لحاظ تکنیکی مهارت داشته باشد، هم نظریه ها را به خوبی بداند و هم هنر آموزش دادن را داشته باشد. یک مربی هوشمند می تواند هنرجو را در مسیر درستی هدایت کند تا بیراهه نرود و با نصف تلاش دو برابر نتیجه بگیرد. بدون داشتن مربی هوشمند، کسی نمی تواند به معبد تایچی وارد شود و راهش به بیراهه ختم می شود."

2-     داشتن استعداد ذاتی برای رسیدن به سطوح بالای تایچی عامل کلیدی است به خصوص کسانی که بخواهند آن را در وجود خود تثبیت کنند. آنها باید استعداد خدادادی، قدرت استنباط قوی و توانایی  یادگیری و همچنین ذهن تیزی داشته باشند تا درکشان را عمیق کنند. در کنار هدایت یک مربی خوب، ظرافت تایچی باید تجربه شده و فرد آن را بدون واسطه درک کند. آن را فقط می توان درونی و خود جوش یاد گرفت. نه به خاطر اینکه مربی نمی تواند یاد دهد بلکه به خاطر اینکه کاملا غیرقابل تشریح است. فقط کسانی که استعداد ذاتی دارند و از توانایی بالایی برخوردارند می توانند عصاره تایچی را درک کنند و به سطوح بالا برسند. برای بقیه افراد علی رغم داشتن مربی خوب و تلاش فردی، درک آن سخت است و فقط بخش کوچکی از آن را می توانند لمس کنند. درست مثل تحصیلات آکادمیک است که افراد دارای اساتید یکسان هستند و همگی تلاش برابری می کنند ولی نتیجه متفاوت است. تفاوت در استعداد ذاتی است.

3-     سخت کوشی عامل تعیین کننده در تایچی است. برای رسیدن به موفقیت، فرد باید علاوه بر استعداد ذاتی و داشتن مربی خوب، دارای تلاش بی وقفه نیز باشد. همانطور که پیشینیان ما گفته اند: "درک کردن و دانستن روش های صحیح کافی نیست. باید تلاش خستگی ناپذیر روزانه داشت". بدون توقف هر روز تمرین کنید. فقط بدین طریق است که می توان به هدف رسید. منتظر معجزه نباشید و راه میان بری هم وجود ندارد. تنها راه رسیدن به سطوح بالای تایچی تلاش بی وقفه است. می توان با تمرین به کونگ فو نائل شد و فقط با تلاش خستگی ناپذیر است که می توان از تجلی کونگ فو در بدن اطمینان حاصل کرد. تحت هدایت یک مربی و اجرای قوانین، با تلاش خستگی ناپذیر کونگ فو را درون خود تثبیت کنید و تغییرات کیفی را از طریق تغییرات آهسته کمی به وجود آورید. درک حقیقی با تلاش زیاد نائل می شود. رسیدن به روشنایی، بعد از فرایندی طولانی از تجمع حاصل می شود.( یعنی نیروها کم کم جمع می شوند و ناگهان مانند یک آتشفشان سر بیرون می آورند.م) ظهور ظرافت های تایچی بعد از تلاش خستگی ناپذیر حاصل می شود. اگر فقط به استعداد و زرنگی تکیه کنید و تلاش زیاد نداشته باشید، عصاره تایچی را درک نخواهید کرد و همواره در بیرون از معبد تایچی سرگردان خواهید بود.

مسلما هیچ چیز مطلق نیست. مواردی که اشاره کردم مطلق نیستند. این عوامل بر روی هم تاثیر گذار هستند. یک عامل قوی می تواند عوامل دیگر را تقویت کند. برای مثال با درک درست طبیعت تایچی، می توان زمینه ذهنی مناسب را حاصل کرد. ممکن است بعضی از افراد استعداد ذاتی نداشته باشند اما سخت کوشی می تواند جای کم استعدادی را بگیرد. با تلاش خستگی ناپذیر می توان مسیری طولانی از راه عصاره تایچی را طی کرد. امیدوارم این مقاله بتواند در اذهان هنرجوهای علاقه مند به تایچی روشنگری ایجاد کند.

 

 

چن تای چی و پنج کمال

 

در ارتباط با کارایی و واقعیت نهفته در انجام فرمهای تای چی و " پوش هند "  پنج کمال فوق عبارتند از :

-          کمال شخصی

-          کمال فیزیکی

-          کمال اخلاقی

-          کمال رزمی

-          کمال روحی و روانی

کمال شخصی :

در سطح شخصی ، شما باید در ابتدای یادگیری حرکات و فرمها با خود صادق بوده و خود را با دیگران مقایسه نکنید . بسیاری از هنرجوها نگران یادگیری به موقع فرم و یا نگران دستپاچگی خود هستند . این نگرانی به صورت تنش در مغز و بدن ظاهر می شوند .

افرادی که حرکات را در این هنر رزمی به راحتی یاد می گیرند فکر می کنند که سریعتر از بقیه در حال پیشرفت هستند و شروع به ارائه دیدگاههای شخصی می کنند .بنابراین اگر شما دائم در حال مقایسه باشید ، خودتان را بالاتر یا پایین تر خواهید دید که هیچ کدام واقعی نیستند و فقط ایجاد تنش کرده و رهجو را از پیشرفت واقعی دور می دارند .

شما همانید که هستید ! شما سرمایه ها و استعدادهای خودتان را دارید و باید با آن کار کنید و آنها را شکل دهید .

افراد با توانائی های متفاوت در ذهن ، قابلیت انعطاف ، تنش و آگاهی مربوط به فضای اطراف ، شروع به تمرین می کنند . همه اینها گویا برابرند و در دوره ای به نظر می رسد که تفکر مثبت ، پشتکار و استقامت و آینده نگری بهترین نتایج را تولید می کند . پس به خودتان استراحت دهید ، با سرعت خودتان پیش روید و سبکبار و راحت باشید .

 کمال جسمی :

در قسمتهای تحتانی سنگین و ریشه دار باشید و در قسمت های بالایی سبک و منعطف . دست را به صورت جداگانه از بدن حرکت ندهید بلکه به صورت واحد و بدون انقطاع این کار را انجام دهید . هیچگونه فرورفتگی و یا پیشامدگی در قسمت لگن و سر نداشته باشید و با زبان سقف دهان را در نزدیکی دندانهای بالا لمس کنید .

آرام باشید ، آرام باشید ، نفس بکشید ، نفس بکشید ، نفس بکشید ....

حتما تا کنون شنیده اید که افراد بگویند : چرا تای چی عمل نمی کند ؟ و یا چرا ما پیشرفت نمی کنیم ؟  تای چی رقص سالنی و یا پرواز هواپیما نیست . اگرشما اصولی را در رقص فراموش کردید ممکن است کمی دستپاچه به نظر برسید و یا بدتر از آن پای دیگران را له کنید . اگر اصولی از هوانوردی را فراموش کنید ممکن است تصادف کنید . تای چی چیزی میانه اینهاست .

وقتی شما اصولی از تای چی را فراموش می کنید دیگر تای چی انجام نمی دهید ؛ بلکه درون گل قایق سواری می کنید ؛ و اگر سعی می کنید بدون توجه به اصول تای چی ، از آن برای رزم استفاده کنید در زمینه ذهنی بی قاعده هستید .

تای چی را باید درست و کامل انجام داد ، چون آسان است ، چون هیچ عجله ای در آن نیست و هیچ سررسید و موعدی ندارد ؛ هر حرکتی را بدون وقفه به حرکت بعدی اتصال دهید و در بین اجرای حرکات تزلزل و تغییر سرعت نداشته باشید .

 کمال رزمی

هر حرکت در فرمهای چن تای چی عملکردهای رزمی چندگانه ای دارد ؛ اگر شما اصول پایه ای تای چی را دنبال می کنید ، در واقع در حال تمرین جنبه های رزمی به صورت صحیح هستید و در نقطه ای خاص در مطالعات خود ، میتوانید این جنبه ها را به صورتی مستقیم تر مخاطب قرار دهید .

به عنوان مثال اگر روی جنبه رزمی تایچی کار می کنید باید بر حریف مقابل خود تمرکز کرده و انرژی خود را به مرکز آن حریف بفرستید مرکز را در اینجا می توان مرکز تعادل جسمی ، روانی ، انرژی  معنی کرد . آگاهی خود را از فضای اطراف خود ، حریف و دیگر منابع انرژی گسترش دهید و توجه ویژه ای به ارسال انرژی و خنثی سازی نیرو داشته باشید .

در اجرای مبارزه به سبک تای چی ، هیچگاه متوقف نشوید ، همیشه از انعطاف پذیری و فوریت خود استفاده کنید ، هیچ گاه پیش از زمان حرکات را طراحی و یا پیش بینی نکنید مگر اینکه در حال تمرین موردی خاص در مبارزه باشید .

تمامیت موقعیت ، هم ترازی و تعادل خود را فدای دستیابی به برخی " اهداف " نکنید . به خصوص افرادی که مصمم به هل دادن کسی هستند و تصور می کنند قادر به این کار هستند . اگر در حال اجرای " پوش هند " تصور کنید که برای لحظه ای وزنتان دو برابر شده مراقب و آگاه باشید که در همین موقیت ممکن است براحتی لگد بخورید .

همیشه آرام ، مراقب ، حساس ، منعطف و به موقع باشید .

 کمال اخلاقی

امکان دارد شما تای چی را برای مدتی کوتاه مطالعه کنید ، تکنیکهای بسیار زیادی را بیاموزید ، از اغلب اصول آن استفاده کنید و همین طور از قدرت برای بهتر شدن در " پوش هند " استفاده کنید .

معمولا افرادی که این کار را انجام می دهند ، برد در رزم ، بالاترین اولویت آنهاست . حداقل دو مسئله در نتیجه این شرایط بوجود می آید : یکی اینکه شخص به بالاترین سطح نمی رسد . و دیگری اینکه موفقیت نسبی این شخص دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد و اصول واقعی تای چی را ظاهرا بی اعتبار می کند .

شما اگر از قدرت خود استفاده کنید نیاز به ارده ای فراوان دارید تا بتوانید روزهای متوالی به شخصی ببازید که می دانید می توانید در نهایت او را شکست دهید .

اگر شما باورکنید نرمی بر سختی غلبه می کند ..

اگر شما باور کنید کوتاه آمدن بر برخوردها غلبه می کند ..

اگر شما باور کنید اساس و پایه ای ثابت و بی لغزش در برابر همه تحریک ها مقاومت می کند  راه را یافته اید ، راهی همراه با اعتقاد ، باور و اراده .

ولی اگر شما این اصول و قواعد را باور نداشته باشید باید هنر رزمی خود را تغییر دهید ، زیرا که هر کشتی گیر نیز قادر خواهد بود زمانی که از نیروی ماهیچه هایتان برای هل دادن استفاده می کنید ، شما را هل دهد .

کمال روحی

در برخی موارد ، ممکن است بخواهید طی اجرای حرکات ،  " مدیتیشن " یا آرامش کسب کنید ؛ شما نمی توانید در حالی که به حرکات فکر می کنید ، مدیتیشن ( مراقبه ) کنید و آرامش یابید .

صرفا به روحیه خود یا ناحیه tantin  یا تنفس و یا ترجیحا به هیچ فکر کنید .

شما اگر بتوانید بدون اینکه بدانید ، فرمی را انجام دهید ، در مسیر رسیدن به هدف هستید .

تمامی اینها به شما کمک می کند تا فرم را آهسته انجام دهید . ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد که فرم تان را در یک ساعت اجرا کنید ، بنابراین از ابتدا با سرعتی در اجرای فرم شروع کنید که به یک ساعت زمان بیانجامد . زمانی که  باید آن را قطع کنید .

به تنفس خوددتان گوش کنید وتجسم کنید که اجرای فرم خود را از کناری حکیمانه نظاره می کنید .

بعضی دوست دارند زمانی که فرم اجرا می کنند به موزیک گوش کنند ، موسیقی محیطی یا موزیکی آرامش بخش می تواند به ذهن  در کسب آرامش کمک کند .

 

 

برخی فواید تای چی برای سلامتی

 

حرکات تای چی بر اساس اصول طب سنتی چین  و چی کونگ طراحی شده اند. این ورزش برای بهبود سلامتی تمامی افراد چه پیر و چه جوان مفید است. امروزه در غرب بسیاری از افراد مسن این ورزش را انتحاب می کنند چون بدون اینکه نیاز به فعالیت شدیدی داشته باشد و یا به مفاصل فشار زیادی وارد آورد، به سلامتی و تناسب اندام آنها کمک می کند. این ورزش در واقع شکلی از ورزش ایروبیک است ولی برخوردهای کمتری در آن صورت می گیرد. مقاله های متنوعی در روزنامه ها و مجله ها در مورد فواید این ورزش نوشته شده است. در زیر نمونه ای از این فواید ذکر شده است:

سکته مغزی:اخیرا تحقیقی در دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ صورت گرفت که نشان داد این ورزش برای افرادی که دچار سکته مغزی شده اند مفید می باشد. در این تحقیق 136 بیمار به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه  به مدت 12 هفته تای چی تمرین کردند در حالی که گروه دیگر به تمرین های نشستن، قدم زدن و انجام حرکات کششی و تنفسی پرداختند. بعد از این مدت افراد هر دو گروه دارای توانایی یکسانی در ایستادن، قدم زدن و دراز کشیدن داشتند اما گروهی که تای چی تمرین کرده بودند در بلند کردن وزنه، حفظ تعادل ، ایستادن در وضعیت های مختلف و ایستادن روی سطحی متحرک(مثل اتوبوس) شرایط خیلی بهتری داشتند.

شادی و نشاط:مطالعه ای 3 هفته ای در نیوزیلند نشان داد که افرادی که دچار ترومای مغزی شده اند و      تای چی تمرین کرده اند بهبود زیادی در شادی و سرزندگی داشتند و افسردگی، خشم، استرس و ترس آنها کاهش پیدا کرده است. مفاصل: دانشگاه daejeon در کشور کره گزارش داد که تمرین تای چی به مدت 50 دقیقه در هفته باعث کاهش شدید درد و احتمال عودت بیماری در بیماران روماتوئید آرتریت می شود.

استخوان ها:دانشگاه بیجینگ چین گزارش داد که افرادی که تای چی تمرین می کنند در مقایسه با بقیه افراد در سن خودشان ، دارای تراکم استخوان بیشتری هستند.

بیماری AS(Ankylosing spondylitis)

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در صورتی که تای چی کار کنند، بهبود زیادی پیدا می کنند چون این ورزش برای بهبود انعطاف پذیری، افزایش قدرت ماهیچه ها و عملکرد قلب و عروق بسیار مفید است.

فایده های دیگر:افزایش قدرت پاها، تناسب اندام، بهبود تنفس، کاهش فشار خون و غیره. این ورزش حتی بر روی مشکلات عاطفی و برخی از انواع بیماری های دهنی مفید است. نتیچه گیری: افراد بیشتر و بیشتری به این ورش روی می آورند و پزشکان بیشتری به جای تجویز دارو، تمرین های خاصی از تای چی را به بیماران توصیه می کنند

 

 

 

 

 

 

چگونه تایچی را به درستی انجام دهیم ؟

نویسنده: استاد اعظم چن ژنگلی

b.200.150.16777215.0.stories.iranchentaiji075

برگردان از چینی به انگلیسی :

پروفسور جک یان – رئیس افتخاری ایران چن تایجی سنتر-

iranchentaiji074

ترجمه از انگلیسی به فارسی :

ایران چن تای جی سنتر – حق کپی و تکثیر محفوظ ، با ذکر منبع آزاد-

b.200.150.16777215.0.stories.iranchentaiji076

در سال های اخیر و طی سفرهایی که در چین و خارج داشته ام، سوالی که بسیاری از افراد (چه چینی و چه غیر چینی) از من می پرسیده اند این بوده: چگونه تایچی را به درستی انجام دهیم؟ من درکم را از این موضوع طی چند نکته بیان می کنم. صادقانه از اساتید دیگر تایچی می خواهم که نظرشان را در مورد این صحبت های من بیان کنند یا آن را اصلاح نمایند.

همانند چیزهای دیگر، به منظور درک کردن نحوه صحیح انجام تایچی، باید بدانیم که تایچی چیست. خیلی مهم است که تایچی را از همه جنبه ها درک کنیم. بدون داشتن درک صحیح، مشکل است تصورکنیم که کسی بتواند بهبود زیادی از انجام تایچی حاصل کند.

تایچی توسط چن وانگ تینگ که نسل نهم خاندان چن بود در استان ون و ایالات هنان ابداع شد. وی سیستمی از بوکس را ابداع کرد که تمرین های درونی و بیرونی را با هم ترکیب می کرد و حرکت های آن بر اساس اصول زیر بود:

1-     سیستم های بوکس خاندان چن

2-     عصاره سیستم های بوکس دیگر

3-     شیوه های انرژیایی باستانی مانند "دائوئین" (دستکاری انرژی درونی) و "توئی نا" (تمرین های تنفسی)

4-     نظریه های "ئی جینگ" (کتاب تغییرات)

5-     نظریه مریدین (کانال های انرژی) در طب چینی

وضعیت ها و حرکات طراحی شده بر اساس اصول بیولوژیکی و همچنین قوانین طبیعت است. خصوصیات اصلی آن شامل:

1-     حرکات پیوسته بدون ایجاد قفل در بدن

2-     ترکیب حرکات کند و تند

3-     ترکیب سختی و نرمی

4-     حرکات آرام، انعطاف پذیر و گاهی انفجاری

سیستم آموزش تایچی شامل مجموعه نظریه هایی کامل و اثبات شده می شود. همچنین می توان به تایچی به عنوان یک سیستم مهندسی بزرگ نگاه کرد و مسلما رسیدن به مدارج بالا در این رشته کار ساده ای نیست.

بر اساس آموزه های گذشتگان و همچنین تجربه چندین ساله من در آموزش تایچی، اصول آموزشی زیر را ارائه می دهم که شامل سه باید و سه نباید می شود:

1- برای یادگیری نظریه ها تمرین کنید نه برای به دست آوردن قدرت خام 

نظریه شامل پایه های فلسفی و اصول اساسی تایچی است. در هنگام انجام تایچی، فرایند دائو روی می دهد (فرایندی که در طی آن یانگ در اوج خود به یین تبدیل می شود و یین در اوج خود به یانگ تبدیل می شود). تایچی کار باید سختی را در بطن نرمی و نرمی را در بطن سختی به کار ببرد و در عین حال این نرمی و سختی را از درون به هم متصل کند. وی همچنین باید تعامل بین خالی بودن و پر (صلب) بودن را درک کند. خالی بودن وقتی که به اوج خود رسید، صلبیت را تولید می کند و صلبیت وقتی به اوج خود رسید، خالی بودن را تولید می کند. در هنگام تمرین باید تمرکز ذهنی داشته باشید و با استفاده از ذهن، چی را به حرکت در آورید و چی بدن را به حرکت در آورد و در عین حال ذهن، چی و بدن با هم متحد شوند. حرکت ها باید با هم یکی شوند و هم زمانی بین آنها وجود داشته باشد. درون و بیرون بدن باید با هم هماهنگ باشند. پیش نیازها را به دقت برآورده سازید و به صورت طبیعی حرکت کنید. با صبر و تامل زیاد و بدون عجله حرکت کنید. اگر برای به دست آوردن قدرت تمرین کنید، باعث می شود نیرو در قسمت های خاصی از بدن تجمع یابد. این نوع نیرو معمولا سفت و بد قلق است و نرمی و روانی و انعطاف پذیری را با خود ندارد. رهجویان حقیقی تایچی برای به دست آوردن قدرت خام تلاش نمی کنند.

2- برای به دست آوردن ریشه ها تلاش کنید نه برای اجرای نمایش بیرونی  

ریشه ها به معنای هسته اصلی (چی اولیه یا اصلی در کلیه ها) و پایه بدن است. کلیه ها منبع یین و یانگ اصلی هستند. منبع انرژی پیش از تولد ما است و ریشه انرژی پس از تولد ما می باشد. اگر کلیه ها سرشار از چی شوند، بقیه اندامها نیز شانس بهتری برای عملکرد مناسب دارند. نتیجه این می شود که کبد، قلب، طحال و ششها و کلیه ها به خوبی کار می کنند. در این صورت هنرجو روحیه بالایی دارد، نیروی فیزیکی به دست می آورد، بدنش عکس العمل مناسب از خود نشان می دهد و هماهنگی کلی بین اندام هایش به وجود می آید. میزان فراوانی انرژی درونی چی، اولین بخش ریشه ها می باشد. بخش دوم ریشه ها مربوط به استحکام وضعیت های قرارگیری فرد است. در تمرین تایچی تمامی بدن باید در آرامش باشد، چی در دان تیان جمع شود و بعد به یونگ چوان برود و بدین ترتیب قسمت بالایی بی حس شود، قسمت میانی چابک گردد و قسمت پایینی ریشه بدواند و محکم گردد. تجلی های بیرونی مربوط به تجمع قدرت و سختی در قسمت های خاصی از بدن است. تایچی یک سیستم درونی می باشد که عناصر درونی و بیرونی را در خود دارد. تمرکز اصلی باید بر روی تغذیه انرژی درونی و ریشه ها و حفظ منبع باشد. وقتی که ریشه ها تغذیه شوند، شاخه ها و برگ ها رشد می کنند و وقتی که منبع حفظ شود، رودخانه تا دوردست ها جریان می یابد.

3- برای به دست آوردن توانایی های اثبات شده تمرین کنید نه برای حقه های کاربردی 

توانایی های اثبات شده شامل تمامی هنرهای رزمی و همچنین توانایی های ذهنی و جسمی است در حالی که حقه های کاربردی تکنیک های تهاجمی و دفاعی در حرکت های فردی می باشد. اگر فقط به حقه های کاربردی تکیه کنید، هرگز تایچی اصیل را درک نخواهید کرد. تمرین تایچی در سطوح پیشرفته شامل مراحل مشخصی است: یادگیری کامل حرکت ها، اصلاح وضعیت ها و حرکت ها و نرم کردن بدن و رها کردن گرفتگی ها. در نتیجه تمامی بدن دارای هماهنگی شده، درون و بیرون با هم هماهنگ می شوند، انرژی درونی پر شده و توانایی های زیادی در بدن تظاهر پیدا می کنند. تایچی به عنوان یک هنر رزمی بر روی آموزش توانایی های فردی تمرکز دارد. تایچی مهارت هایی را به وجود می آورد که فرد به صورت ناخواسته حملات حریف را دفع می کند و حرکات او را در هر لحظه دنبال می کند و خودش را به حرکات فردی محدود نمی کند. وقتی که انرژی درونی پر شد، بدن مانند یک بالن کاملا پر می شود و به هرچیزی که با آن در تماس است عکس العمل نشان می دهد. از هرجا که در تماس باشد می تواند برای حمله استفاده کند. در نهایت بدن به صورت خودکار به حملات پاسخ می دهد و نیازی به بررسی حرکات حریف نیست چون بدن خودش به صورت طبیعی پاسخ می دهد.

ایجاد پنج باور ذهنی:

1- احترام 

اصول اخلاقی و معنویات را در سطح بالایی رعایت کنید. به اساتید خود احترام بگذارید. چن شین که از اساتید معروف تایچی است در کتاب "چن تایچی تصویری" گفته است که: تاچی را نمی توان بدون رعایت احترام یاد گرفت. بدون احترام، فرد اساتید و دوستانش و همچنین بدن خود را نادیده می گیرد. وقتی که قلب در کار نباشد، چه طور کسی می تواند چیزی را یاد بگیرد.

2- ایمان

ایمان دو جنبه دارد. اول خودباوری است. باور به اینکه شخص می تواند تایچی را انجام دهد. خودباوری منشا حرکت های فردی است. دوم اعتماد. باور به استاد و معلم تایچی به گونه ای که فرد سراپا گوش باشد. بدون اعتماد، فرد از یک سیستم به سیستم دیگر می رود و دائم مربی خود را عوض می کند و مصداق این گفته قدیمی می شود که می گوید: "شاگرد چین در صبح و شاگرد چوو در بعد از ظهر".

3- مصمم بودن

یادگیری تایچی ملزم به مصمم بودن است. همانطور که Mencius می گوید: "ذهن فرمانده انرژی درونی است". فقط در صورت مصمم بودن تحت تاثیر عوامل خارجی قرار نخواهید گرفت. فقط با مصمم بودن می توان به مقصد رسید.

4- پایداری 

یعنی تداوم داشتن در یادگیری تایچی به مدت طولانی. باید بدون تنبلی سال ها و دهه ها تمرین کرد. ایجاد وقفه در تمرین ها عادت بدی است که تداوم را بر هم می زند. استاد اعظم چن فاکه (نسل هفدهم خاندان چن) روزی 30 بار بدون وقفه و برای چندین دهه فرم هایش را اجرا می کرد. دست آوردهای او در تایچی فوق العاده بود و در زمان خود بهترین بود. این یعنی تداوم در عمل.

5- صبر 

وقتی که تمامی چهار مورد قبلی حاصل شد، برای رسیدن به مراحل بالا در تایچی نیاز به صبر دارید. از یک طرف هنرجو در انجام تایچی باید آرامش داشته باشد، بدن را رها کند و سرعت حرکت ها را کم نماید. بدون درک صحیح و نداشتن آمادگی ذهنی، آرام کردن بدن و صبور بودن در رهایی آن غیر ممکن می باشد. وقتی که فردی در انجام تایچی صبر خود را از دست می دهد، درست مانند رانندگی کردن با سرعت زیاد در خلاف جهت می باشد. از طرف دیگر انجام تایچی فرایندی طولانی مدت نیاز دارد تا ذهن و بدن را آرام سازیم و هرگز نباید عجله کرد. سعی کنید از بی صبری و سر رفتن حوصله خودداری کنید. ذهن آرامی داشته باشید. تمامی قوانین و شرایط را اجرا کنید. در فرایند انجام تمرین، چی خود را تغذیه کنید تا بتوانید حالت آرامش ذهن و بدن را به دست آورید. وقتی که آب جاری می شود، به صورت طبیعی مسیری را به وجود می آورد.

عوامل ضروری

سه عامل ضروری شامل موارد زیر می شوند: مربی لایق، استعداد ذاتی و تلاش بی وقفه.

1-     مهمترین عامل رسیدن به سطوح بالا در تایچی داشتن مربی لایق است. همانطور که پیشینیان ما گفته اند: "معلم کسی  است که مهارت ها را آموزش می دهد، اصول را انتقال می دهد و ابهامات را بر طرف می کند. چه در تحصیلات آکادمیک و چه در هنرهای رزمی و به خصوص برای آموزش تایچی، مربی خوب پیش شرط ضروری است. تاکنون هیچ فردی در تایچی نتوانسته بدون مربی خوب به سطح مناسبی برسد. اما افراد می توانند برای سرگرمی و بدون وجود مربی به انجام تایچی بپردازند. برای رسیدن به سطوح بالا باید مربی خوبی پیدا کنید که هم از لحاظ اخلاقی در سطح بالایی باشد، هم از لحاظ تکنیکی مهارت داشته باشد، هم نظریه ها را به خوبی بداند و هم هنر آموزش دادن را داشته باشد. یک مربی هوشمند می تواند هنرجو را در مسیر درستی هدایت کند تا بیراهه نرود و با نصف تلاش دو برابر نتیجه بگیرد. بدون داشتن مربی هوشمند، کسی نمی تواند به معبد تایچی وارد شود و راهش به بیراهه ختم می شود."

2-     داشتن استعداد ذاتی برای رسیدن به سطوح بالای تایچی عامل کلیدی است به خصوص کسانی که بخواهند آن را در وجود خود تثبیت کنند. آنها باید استعداد خدادادی، قدرت استنباط قوی و توانایی  یادگیری و همچنین ذهن تیزی داشته باشند تا درکشان را عمیق کنند. در کنار هدایت یک مربی خوب، ظرافت تایچی باید تجربه شده و فرد آن را بدون واسطه درک کند. آن را فقط می توان درونی و خود جوش یاد گرفت. نه به خاطر اینکه مربی نمی تواند یاد دهد بلکه به خاطر اینکه کاملا غیرقابل تشریح است. فقط کسانی که استعداد ذاتی دارند و از توانایی بالایی برخوردارند می توانند عصاره تایچی را درک کنند و به سطوح بالا برسند. برای بقیه افراد علی رغم داشتن مربی خوب و تلاش فردی، درک آن سخت است و فقط بخش کوچکی از آن را می توانند لمس کنند. درست مثل تحصیلات آکادمیک است که افراد دارای اساتید یکسان هستند و همگی تلاش برابری می کنند ولی نتیجه متفاوت است. تفاوت در استعداد ذاتی است.

3-     سخت کوشی عامل تعیین کننده در تایچی است. برای رسیدن به موفقیت، فرد باید علاوه بر استعداد ذاتی و داشتن مربی خوب، دارای تلاش بی وقفه نیز باشد. همانطور که پیشینیان ما گفته اند: "درک کردن و دانستن روش های صحیح کافی نیست. باید تلاش خستگی ناپذیر روزانه داشت". بدون توقف هر روز تمرین کنید. فقط بدین طریق است که می توان به هدف رسید. منتظر معجزه نباشید و راه میان بری هم وجود ندارد. تنها راه رسیدن به سطوح بالای تایچی تلاش بی وقفه است. می توان با تمرین به کونگ فو نائل شد و فقط با تلاش خستگی ناپذیر است که می توان از تجلی کونگ فو در بدن اطمینان حاصل کرد. تحت هدایت یک مربی و اجرای قوانین، با تلاش خستگی ناپذیر کونگ فو را درون خود تثبیت کنید و تغییرات کیفی را از طریق تغییرات آهسته کمی به وجود آورید. درک حقیقی با تلاش زیاد نائل می شود. رسیدن به روشنایی، بعد از فرایندی طولانی از تجمع حاصل می شود.( یعنی نیروها کم کم جمع می شوند و ناگهان مانند یک آتشفشان سر بیرون می آورند.م) ظهور ظرافت های تایچی بعد از تلاش خستگی ناپذیر حاصل می شود. اگر فقط به استعداد و زرنگی تکیه کنید و تلاش زیاد نداشته باشید، عصاره تایچی را درک نخواهید کرد و همواره در بیرون از معبد تایچی سرگردان خواهید بود.

مسلما هیچ چیز مطلق نیست. مواردی که اشاره کردم مطلق نیستند. این عوامل بر روی هم تاثیر گذار هستند. یک عامل قوی می تواند عوامل دیگر را تقویت کند. برای مثال با درک درست طبیعت تایچی، می توان زمینه ذهنی مناسب را حاصل کرد. ممکن است بعضی از افراد استعداد ذاتی نداشته باشند اما سخت کوشی می تواند جای کم استعدادی را بگیرد. با تلاش خستگی ناپذیر می توان مسیری طولانی از راه عصاره تایچی را طی کرد. امیدوارم این مقاله بتواند در اذهان هنرجوهای علاقه مند به تایچی روشنگری ایجاد کند.

 

 

چن تای چی و پنج کمال

 

در ارتباط با کارایی و واقعیت نهفته در انجام فرمهای تای چی و " پوش هند "  پنج کمال فوق عبارتند از :

-          کمال شخصی

-          کمال فیزیکی

-          کمال اخلاقی

-          کمال رزمی

-          کمال روحی و روانی

کمال شخصی :

در سطح شخصی ، شما باید در ابتدای یادگیری حرکات و فرمها با خود صادق بوده و خود را با دیگران مقایسه نکنید . بسیاری از هنرجوها نگران یادگیری به موقع فرم و یا نگران دستپاچگی خود هستند . این نگرانی به صورت تنش در مغز و بدن ظاهر می شوند .

افرادی که حرکات را در این هنر رزمی به راحتی یاد می گیرند فکر می کنند که سریعتر از بقیه در حال پیشرفت هستند و شروع به ارائه دیدگاههای شخصی می کنند .بنابراین اگر شما دائم در حال مقایسه باشید ، خودتان را بالاتر یا پایین تر خواهید دید که هیچ کدام واقعی نیستند و فقط ایجاد تنش کرده و رهجو را از پیشرفت واقعی دور می دارند .

شما همانید که هستید ! شما سرمایه ها و استعدادهای خودتان را دارید و باید با آن کار کنید و آنها را شکل دهید .

افراد با توانائی های متفاوت در ذهن ، قابلیت انعطاف ، تنش و آگاهی مربوط به فضای اطراف ، شروع به تمرین می کنند . همه اینها گویا برابرند و در دوره ای به نظر می رسد که تفکر مثبت ، پشتکار و استقامت و آینده نگری بهترین نتایج را تولید می کند . پس به خودتان استراحت دهید ، با سرعت خودتان پیش روید و سبکبار و راحت باشید .

 کمال جسمی :

در قسمتهای تحتانی سنگین و ریشه دار باشید و در قسمت های بالایی سبک و منعطف . دست را به صورت جداگانه از بدن حرکت ندهید بلکه به صورت واحد و بدون انقطاع این کار را انجام دهید . هیچگونه فرورفتگی و یا پیشامدگی در قسمت لگن و سر نداشته باشید و با زبان سقف دهان را در نزدیکی دندانهای بالا لمس کنید .

آرام باشید ، آرام باشید ، نفس بکشید ، نفس بکشید ، نفس بکشید ....

حتما تا کنون شنیده اید که افراد بگویند : چرا تای چی عمل نمی کند ؟ و یا چرا ما پیشرفت نمی کنیم ؟  تای چی رقص سالنی و یا پرواز هواپیما نیست . اگرشما اصولی را در رقص فراموش کردید ممکن است کمی دستپاچه به نظر برسید و یا بدتر از آن پای دیگران را له کنید . اگر اصولی از هوانوردی را فراموش کنید ممکن است تصادف کنید . تای چی چیزی میانه اینهاست .

وقتی شما اصولی از تای چی را فراموش می کنید دیگر تای چی انجام نمی دهید ؛ بلکه درون گل قایق سواری می کنید ؛ و اگر سعی می کنید بدون توجه به اصول تای چی ، از آن برای رزم استفاده کنید در زمینه ذهنی بی قاعده هستید .

تای چی را باید درست و کامل انجام داد ، چون آسان است ، چون هیچ عجله ای در آن نیست و هیچ سررسید و موعدی ندارد ؛ هر حرکتی را بدون وقفه به حرکت بعدی اتصال دهید و در بین اجرای حرکات تزلزل و تغییر سرعت نداشته باشید .

 کمال رزمی

هر حرکت در فرمهای چن تای چی عملکردهای رزمی چندگانه ای دارد ؛ اگر شما اصول پایه ای تای چی را دنبال می کنید ، در واقع در حال تمرین جنبه های رزمی به صورت صحیح هستید و در نقطه ای خاص در مطالعات خود ، میتوانید این جنبه ها را به صورتی مستقیم تر مخاطب قرار دهید .

به عنوان مثال اگر روی جنبه رزمی تایچی کار می کنید باید بر حریف مقابل خود تمرکز کرده و انرژی خود را به مرکز آن حریف بفرستید مرکز را در اینجا می توان مرکز تعادل جسمی ، روانی ، انرژی  معنی کرد . آگاهی خود را از فضای اطراف خود ، حریف و دیگر منابع انرژی گسترش دهید و توجه ویژه ای به ارسال انرژی و خنثی سازی نیرو داشته باشید .

در اجرای مبارزه به سبک تای چی ، هیچگاه متوقف نشوید ، همیشه از انعطاف پذیری و فوریت خود استفاده کنید ، هیچ گاه پیش از زمان حرکات را طراحی و یا پیش بینی نکنید مگر اینکه در حال تمرین موردی خاص در مبارزه باشید .

تمامیت موقعیت ، هم ترازی و تعادل خود را فدای دستیابی به برخی " اهداف " نکنید . به خصوص افرادی که مصمم به هل دادن کسی هستند و تصور می کنند قادر به این کار هستند . اگر در حال اجرای " پوش هند " تصور کنید که برای لحظه ای وزنتان دو برابر شده مراقب و آگاه باشید که در همین موقیت ممکن است براحتی لگد بخورید .

همیشه آرام ، مراقب ، حساس ، منعطف و به موقع باشید .

 کمال اخلاقی

امکان دارد شما تای چی را برای مدتی کوتاه مطالعه کنید ، تکنیکهای بسیار زیادی را بیاموزید ، از اغلب اصول آن استفاده کنید و همین طور از قدرت برای بهتر شدن در " پوش هند " استفاده کنید .

معمولا افرادی که این کار را انجام می دهند ، برد در رزم ، بالاترین اولویت آنهاست . حداقل دو مسئله در نتیجه این شرایط بوجود می آید : یکی اینکه شخص به بالاترین سطح نمی رسد . و دیگری اینکه موفقیت نسبی این شخص دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد و اصول واقعی تای چی را ظاهرا بی اعتبار می کند .

شما اگر از قدرت خود استفاده کنید نیاز به ارده ای فراوان دارید تا بتوانید روزهای متوالی به شخصی ببازید که می دانید می توانید در نهایت او را شکست دهید .

اگر شما باورکنید نرمی بر سختی غلبه می کند ..

اگر شما باور کنید کوتاه آمدن بر برخوردها غلبه می کند ..

اگر شما باور کنید اساس و پایه ای ثابت و بی لغزش در برابر همه تحریک ها مقاومت می کند  راه را یافته اید ، راهی همراه با اعتقاد ، باور و اراده .

ولی اگر شما این اصول و قواعد را باور نداشته باشید باید هنر رزمی خود را تغییر دهید ، زیرا که هر کشتی گیر نیز قادر خواهد بود زمانی که از نیروی ماهیچه هایتان برای هل دادن استفاده می کنید ، شما را هل دهد .

کمال روحی

در برخی موارد ، ممکن است بخواهید طی اجرای حرکات ،  " مدیتیشن " یا آرامش کسب کنید ؛ شما نمی توانید در حالی که به حرکات فکر می کنید ، مدیتیشن ( مراقبه ) کنید و آرامش یابید .

صرفا به روحیه خود یا ناحیه tantin  یا تنفس و یا ترجیحا به هیچ فکر کنید .

شما اگر بتوانید بدون اینکه بدانید ، فرمی را انجام دهید ، در مسیر رسیدن به هدف هستید .

تمامی اینها به شما کمک می کند تا فرم را آهسته انجام دهید . ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد که فرم تان را در یک ساعت اجرا کنید ، بنابراین از ابتدا با سرعتی در اجرای فرم شروع کنید که به یک ساعت زمان بیانجامد . زمانی که  باید آن را قطع کنید .

به تنفس خوددتان گوش کنید وتجسم کنید که اجرای فرم خود را از کناری حکیمانه نظاره می کنید .

بعضی دوست دارند زمانی که فرم اجرا می کنند به موزیک گوش کنند ، موسیقی محیطی یا موزیکی آرامش بخش می تواند به ذهن  در کسب آرامش کمک کند .

 

 

برخی فواید تای چی برای سلامتی

 

حرکات تای چی بر اساس اصول طب سنتی چین  و چی کونگ طراحی شده اند. این ورزش برای بهبود سلامتی تمامی افراد چه پیر و چه جوان مفید است. امروزه در غرب بسیاری از افراد مسن این ورزش را انتحاب می کنند چون بدون اینکه نیاز به فعالیت شدیدی داشته باشد و یا به مفاصل فشار زیادی وارد آورد، به سلامتی و تناسب اندام آنها کمک می کند. این ورزش در واقع شکلی از ورزش ایروبیک است ولی برخوردهای کمتری در آن صورت می گیرد. مقاله های متنوعی در روزنامه ها و مجله ها در مورد فواید این ورزش نوشته شده است. در زیر نمونه ای از این فواید ذکر شده است:

سکته مغزی:اخیرا تحقیقی در دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ صورت گرفت که نشان داد این ورزش برای افرادی که دچار سکته مغزی شده اند مفید می باشد. در این تحقیق 136 بیمار به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه  به مدت 12 هفته تای چی تمرین کردند در حالی که گروه دیگر به تمرین های نشستن، قدم زدن و انجام حرکات کششی و تنفسی پرداختند. بعد از این مدت افراد هر دو گروه دارای توانایی یکسانی در ایستادن، قدم زدن و دراز کشیدن داشتند اما گروهی که تای چی تمرین کرده بودند در بلند کردن وزنه، حفظ تعادل ، ایستادن در وضعیت های مختلف و ایستادن روی سطحی متحرک(مثل اتوبوس) شرایط خیلی بهتری داشتند.

شادی و نشاط:مطالعه ای 3 هفته ای در نیوزیلند نشان داد که افرادی که دچار ترومای مغزی شده اند و      تای چی تمرین کرده اند بهبود زیادی در شادی و سرزندگی داشتند و افسردگی، خشم، استرس و ترس آنها کاهش پیدا کرده است. مفاصل: دانشگاه daejeon در کشور کره گزارش داد که تمرین تای چی به مدت 50 دقیقه در هفته باعث کاهش شدید درد و احتمال عودت بیماری در بیماران روماتوئید آرتریت می شود.

استخوان ها:دانشگاه بیجینگ چین گزارش داد که افرادی که تای چی تمرین می کنند در مقایسه با بقیه افراد در سن خودشان ، دارای تراکم استخوان بیشتری هستند.

بیماری AS(Ankylosing spondylitis)

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در صورتی که تای چی کار کنند، بهبود زیادی پیدا می کنند چون این ورزش برای بهبود انعطاف پذیری، افزایش قدرت ماهیچه ها و عملکرد قلب و عروق بسیار مفید است.

فایده های دیگر:افزایش قدرت پاها، تناسب اندام، بهبود تنفس، کاهش فشار خون و غیره. این ورزش حتی بر روی مشکلات عاطفی و برخی از انواع بیماری های دهنی مفید است. نتیچه گیری: افراد بیشتر و بیشتری به این ورش روی می آورند و پزشکان بیشتری به جای تجویز دارو، تمرین های خاصی از تای چی را به بیماران توصیه می کنند.

بالا