X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

نشان ایران

بخش میانی

محتوی نوشتاری

معرفی استاد اعظم چن ژنگلی

استاد اعظم "چن ژنگلی" نسل 19 خانواده چن می باشند. وی توسط فدراسیون ووشو چین نه تنها به خاطر استادی اش در تایچی بلکه به خاطر دانش فراوانش در زمینه نظریه تای چی و کابردهای آن، به عنوان یکی از "ده استاد برتر هنرهای رزمی چین" شناخته شده است.

 

چن ژنگلی از سن هشت سالگی با راهنمایی عمویش چن ژائوپی به یادگیری حرکات سبک قدیمی چن تایچی (لائوجیا)، توئی شو و بسیاری از سلاح های تایچی پرداخت. چن ژائوپی در زمان خودش یکی از استادهای معروف تایچی، استاد افتخاری موسسه ووشو نان جینگ، داور ارشد ملی و همچنین از اعضای فدراسیون ملی ووشو چین بوده. است چن ژنگلی همچنین نظریه تایچی را نیز نزد او آموخت. بعد از مرگ چن ژائوپی او به مطالعات پیشرفته در مورد سبک جدید (شین جیا) به راهنمایی عموی دیگرش استاد چن ژائو کوی پسر چن فاکه پرداخت.

 

چن تایچی مادر تمامی سبکهای تایچی است و همچنین پیچیده ترین و سخت ترین آنها می باشد. در طول چهار دهه، استاد چن ژنگلی بیش از 40000 شاگرد را در چین و سرتاسر دنیا آموزش داده است. ایشان از چالشی که بر سر راه مطالعه چن تایچی توسط عموم وجود دارد آگاه هستند. ایشان برای بهبود زندگی شلوغ نسل های امروزی و بر طرف کردن نیازهای آنها، سیستمی کامل برای سلامتی را به وجود آورده اند. این سیستم شامل تمرین های پایه ای، روشهای افزایش نیروی چی و فرم 18 حرکتی چن تایچی میباشد. تمرینهای پایه ای بر روی انعطاف پذیری مفاصل، چرخشهای دورانی (چرخریسی ابریشم) و حرکات پا تاکید دارند. تمرینهای افزایش نیروی چی شامل مراقبه های نشسته و ایستاده میباشد. فرم 18 حرکتی چن تایچی از سبک قدیمی چن تایچی (لائوجیا) گرفته شده است و میتوان آن را در ارتفاع بالا یا متوسط انجام داد. انجام این حرکت ها را دولت چین نیز حمایت کرده و قسمتی از واحدهای تربیت بدنی در دانشگاههای چین میباشد. ایشان در سال 1990 کتابی را در این زمینه چاپ کردند که مورد استقبال زیادی قرار گرفت. وی این کتاب را به دو عموی استادش تقدیم کرد.

 

بر اساس زندگی نامه ایشان (نوشته کوی چون دونگ به زبان چینی)، کلاسهایشان به خاطر نا آرامی های سیاسی در چین به تاخیر افتاد اما مطالب چن تایچی همگی به زبان کلاسیک چینی نوشته شده هستند. با علاقه زیادی که برای درک ایده ها و نظریه پیچیده تای چی داشتند، سالهای زیادی از جوانی شبها تا دیر وقت به یادگیری زبان کلاسیک چینی، طب چینی و تای چی کلاسیک پرداختند. وی همچنین یک مدرک دانشگاهی را نیز به دست آورد. ایشان مقاله های بسیار زیاد و چندین کتاب مرجع در زمینه تایچی نوشته اند. سبک نوشتن او معمولی و سنتی بوده و محتوای آنها بسیار سنگین و عمیق میباشد. خیلی از هنرجوهای پیشرفته تای چی این مطالب را بسیار با ارزش می دانند و هر چه قدر سطح آن ها بالا تر می رود باز هم به مطالعه این کتابها ادامه می دهند. کتابهای استاد ژنگلی به زبان های ژاپنی، انگلیسی، اسپانیایی، کره ای، (اخیرا) فارسی و دیگر زبانها ترجمه شده است.

 

استاد چن ژنگلی و استاد عباس حمزوی

 

استاد بزرگ چن ژنگلی، در سال 2010 اجازه نامه ای رسمی به استاد عباس حمزوی اعطا کردند که به ترجمه فارسی آثار ایشان مبادرت ورزند. همچنین بعنوان ابداع کننده و صاحب اثر فرم 18 حرکتی چن تای جی به استاد حمزوی مجوز آموزش و چاپ اثر مکتوب این فرم را مبذول داشتند.

 

 

 

بالا